Kwasy na twarz
Zabiegi kwasami
Kwasy na twarz to inaczej zabieg z użyciem kwasów, czyli peeling chemiczny. W jego trakcie nakłada się na skórę pojedyncze kwasy organiczne lub ich mieszaniny posiadające różne stężenia i odczyn ph. Ich zadanie to złuszczanie naskórka oraz oczyszczanie porów, przebarwień a nawet remodeling. W zależności od poziomu działania wyróżnia się następujące peelingi: powierzchniowy – obejmuje jedynie naskórek; średniogłęboki – oprócz naskórka sięga on wierzchniej warstwy skóry właściwej; a także głęboki – dociera do głębszych warstw skóry właściwej.
Jakie zabiegi z kwasami na twarz?
W branży kosmetycznej występuje duża ilość kwasów, które stosuje się w zabiegach na twarz. W ten sposób z łatwością można dostosować każdy zabieg do problemów skórnych klienta. Różnią się one składem chemicznym, stężeniem oraz sposobem działania.
Wyróżnia się następujące grupy:
- AHA (alfahydroksykwasy) obejmują m.in.: kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, winowy, jabłkowy. Stosowane są one najczęściej do cery mieszanej, suchej bądź dojrzałej, kiedy chcemy ją odświeżyć oraz oczyścić.
- BHA (betahydroksykwasy)-najbardziej popularny stosowany w kosmetyce jest kwas salicylowy, który sprawdza się w przypadku osób mających cerę tłustą, trądzikową. Umożliwia on oczyszczenie cery, odblokowanie porów skórnych, a także redukcję bakterii nasilających problem trądziku.
- PHA (polihydroksykwasy) to m.in. kwas laktobionowy, askorbinowy oraz glukolonakton. Zabieg ten jest szczególnie polecany w przypadku cery odwodnionej, wrażliwej oraz naczyniowej.
Kwasy na twarz – jak przygotować się do zabiegu
Kilka tygodni przed zabiegiem nie można się opalać. Dotyczy to nie tylko słońca, ale także solarium. Około tydzień przed zabiegiem, nie należy wykonywać depilacji w okolicy poddawanej działaniu kwasów. Jeśli jesteś mężczyzną, to w dniu zabiegu zapomnij o goleniu brody, ponieważ skóra będzie podrażniona.
Przeciwskazania do wykonania zabiegu z wykorzystaniem kwasów
- Ciąża i karmienie piersią
- Cukrzyca , choroby nowotworowe wymagają konsultacji
- Stan zapalny, zakażenia skóry oraz opryszczka
- Poparzenie i odmrożenia skóry
- Choroby autoimmunologiczne
- Alergia na składniki preparatu
- Stosowanie retinoidów


Co jaki czas można robić kwasy na twarz
Dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów zalecane jest wykonanie 4-6 zabiegów w serii, w odstępie co około 2-3 tygodnie. Są natomiast zabiegi bankietowe, które wykonuje się raz w przeddzień wielkiego wyjścia lub w tym dniu.
Częstotliwość stosowania kwasów uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju kwasów, ich mocy oraz typu skóry. Są natomiast zabiegi bankietowe, które wykonuje się jednorazowo w przeddzień wielkiego wyjścia lub w tym samym dniu.